תפריט נגישות

רב"ט יעקב "כושי" אבבי ז"ל

יעקב אבבי
בן 23 בנפלו
בן מרים ועובדיה
נולד באלקוש
בכ"ח בכסלו תשי"א, 7/12/1950
התגייס ב-10.11.1968
שרת בחיל השריון חט' 421, גד' 599
נפל בקרב
בכ"ב בתשרי תשל"ד, 18/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: תעלת סואץ
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: ראשון לציון
חלקה: ג, שורה: 6, קבר: 1.
הותיר: הורים, אחים ואחיות
בעל צל"ש הרמטכ"ל

קורות חיים

יעקב (כושי), בן מרים ועובדיה, נולד ביום כ"ח בכסלו תשי"א (7.12.1950) במושב אלקוש שבגליל וסיים את לימודיו בבית-הספר היסודי על-שם ויתקין ברמת-אליהו שבראשון-לציון. יעקב היה חבר בבית-הנוער ברמת-אליהו, השתתף בפעילותיו והיה חביב על חבריו ועל מדריכיו. עיר מגוריו, ראשון-לציון, קירבה את יעקב אל הים, שלחופו היא שוכנת. הוא למד לאהוב את הים ולהתמודד עם הסכנות הצפונות בו, כאשר נחלץ פעמים רבות להצלתם של טובעים. בשחייה ראה עיסוק ספורטיבי ומקצועי כאחד , והקדיש לה את מירב זמנו. חשיפתו הממושכת לשמש, שהשחימה את עורו, העניקה לו את הכינוי "כושי". "כושי" היה עליז ואופטימי, אהב להתבדח ולא אמר נואש גם במצבים קשים. היו לו חיוך שובה לבבות וקול ערב. הוא היה בן נאמן ומסור להוריו, דאג למשפחתו, עזר בפרנסתה ובטיפול באחיו הקטנים ממנו.

יעקב גויס לצה"ל בתחילת נובמבר 1968. ולאחר שהשתלם בקורס נהגים, הוצב ליחידת מחנה מטכ"ל. לאחר שסיים את תקופת השירות הסדיר בצה"ל, נקרא לתקופות של שירות מילואים, הועבר לחיל-השיריון ונשלח לקורס נהגי-זחל"מים.

הוא היה חייל אחראי ומסור לתפקידו, גילה מסירות ודבקות במטרה והצטיין במזגו הטוב. הוא השתדל שלא להדאיג את הוריו, הרבה לכתוב הביתה מכתבים עליזים, מעוטרים בציורים ומשובצים בבדיחות. במלחמת יום-הכיפורים, ביום כ"ב תשרי תשל"ד (18/10/1973), ביקש מפקדו מתנדב מהגדוד, שיסכים לנסוע ראשון במשאית טעונה בתחמושת. איש לא התנדב ואז קם יעקב והתנדב, באומרו שאין ברצונו להשיב את פני מפקדו ריקם, ונהג במשאית התחמושת בקרב הפריצה לגדה המערבית, בציר "טרטור", ליד תעלת-סואץ. המשאית נפגעה באש הארטילריה המצרית והתפוצצה והוא נהרג. על מעשהו זכה לציון לשבח מטעם הרמטכ"ל. תחילה נחשב לנעדר, אך לימים זוהתה גופתו והוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בראשון-לציון.

השאיר אחריו הורים, אחים ואחיות. ולאחר נופלו הועלה לדרגת רב-טוראי.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: "תמיד נזכור את עוז רוחו ואומץ לבו ואת רוח ההתנדבות, שדבקה בכל מעשיו של יעקב..."

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה